#17 Pasek postępu ładowania loader w SWIFT 3

W poprzednim wpisie zajmowaliśmy się instalacją CocoaPods po to aby łatwo instalować inne biblioteki. Teraz zajmiemy się instalacją biblioteki NVActivityIndicatorView znajdującą się w GitHub.  Biblioteka ta jest odpowiedzialna za wyświetlanie ikonki ładowania, czyli standardowy loader, aby użytkownik wiedziała że musi poczekać na załadowanie danych. Wybrałem ją ponieważ zawiera wiele różnych ikon, oraz jest bardzo prosta w użyciu. Cała instrukcja jest podana również na stronie biblioteki.

Na samym początku w Podfile, dodajemy kod z nazwą biblioteki

pod 'NVActivityIndicatorView'

Następnie uruchamiany aktualiację, aby pliki biblioteki zostały pobrane na dysk

pod update

I to wszystko. Teraz w widoku w których chcemy użyć pobraną bibliotekę, robimy jej import.

import NVActivityIndicatorView

Następnie w storyboard dodajemy (przeciągamy) UIView w konkretne miejsce i zmieniamy klasę i moduł na NVActivityIndicatorView.

[tutaj obraz z class storyboard]

Następnie przeciągamy dodany UIView do kodu kontrolera, oraz nadajemy mu nazwę w moim przypadku będzie to loader. Od teraz możemy wykorzystać zmienną loader do pokazywania animacji. Aby rozpocząć animację wystarczy użyć metody startAnimating(), aby zakończyć wykorzystamy stopAnimating().

loader.startAnimating()
loader.stopAnimating()

Możemy równiez zmienić kolor ustawiają parametr color na odpowiedni typ UIColor, tak jak poniżej.

loader.color = UIColor.blue

Tak prezentuje się loader w naszej aplikacji, który został ustawiony centralnie na środku widoku. A po jego załadowaniu pojawi się tableView, oraz zdjęcia.

Loader – indicator

Cała reszta innych ustawień znajduje na stronie biblioteki. Możemy zmieniać typ loadera, wielkość, odstępy, padding, oraz tekst. W przypadku aplikacji wykorzystany loader znajduje się póki co w ostatnim widoku, ale zostanie wprowadzony również w tych początkowych w identyczny sposób jaki został zaprezentowany w tym wpisie.

Dodaj komentarz