#7 – Proste API w PHP do przekazywania informacji – Car Information

Witajcie, dzisiaj zajmiemy się strona serwera, a właściwie bardzo prostym API. Tak jak wspominałem w założeniach wymianę informacji pomiędzy telefonem a serwerem zrealizujemy w  technologi JSON, dlatego że jest ona stosunkowo prosta i lekka. Początkowo zbudujemy statyczny plik, w którym na stałe wpiszemy kilka rekordów, tak aby móc testować jego działanie na telefonie.  W dalszej części projektu zajmiemy się budowa panelu administracyjnego, dzięki czemu dane będę pobierane bezpośrednio z bazy MySQL.

Jeżeli mamy dowolny serwer (może być również lokalny, w tym celu zalecam utworzyć vhosta) na którym zainstalowany jest PHP, to już jesteśmy w połowie drogi. Teraz możemy zająć się przygotowaniem pliku. Moje API dostępne będzie poprzez zwykłą metodę GET z adresu www.mojadomena.pl/api/get_brands.php. W tym celu robię nowy plik get_brands.php.

<?php 
$brands = array(); // tablica z markami aut 

// pierwsza marka AUDI 
$brands[] = array( 
	'img' => 'http://mojadomena.pl/images/audi.png',
	'name' => 'Audi'
);

// pierwsza marka BMW
$brands[] = array(
	'img' => 'http://mojadomena.pl/images/bmw.png',
	'name' => 'BMW'
);

// pierwsza marka SEAT
$brands[] = array(
	'img' => 'http://mojadomena.pl/images/seat.png',
	'name' => 'Seat'
);

header('Content-type: application/json'); // nagłówek informujący o typie danych
echo json_encode($brands); // wyświetlenie zakodowanych danych w JSON

?>

Jak widać plik nie jest szczególnie skomplikowany, ale dane zwracane w technologi JSON pozwolą nam testować dalsze działanie aplikacji, dla tych kilku rekordów. Jak widać tworzymy tablice w której zapisujemy dane z rekordami. Na potrzeby projektu biorąc pod uwagę założenia początkowe będziemy potrzebować zdjęcia danej marki, oraz jej nazwy.  Na ekranie zobaczymy ciąg znaków w JSON.

[{"img":"http:\/\/mojadomena.pl\/images\/audi.png","name":"Audi"},{"img":"http:\/\/mojadomena.pl\/images\/bmw.png","name":"BMW"},{"img":"http:\/\/mojadomena.pl\/images\/seat.png","name":"Seat"}]

W kolejnym etapie zajmiemy się odbiorem tych danych w języku SWIFT, a także prezentacji ich w czytelnej i przejrzystej formie na liście.

Dodaj komentarz